Havlovy lavičky aneb raději Forplast, prosím

venkovní lavičky

Zahrada je místem odpočinku, proto je nutné mít kde, a hlavně na čem odpočívat. Velmi populární jsou dnes pergoly, ale také zahradní nábytek nebo obyčejné lavičky. Lavička, někdo se nad ní ani nepozastaví, ale opak je pravdou, protože špatně vybraná lavička například vůbec nepřinese tížený odpočinek.

S dobou internetovou a značným sortimentem venkovních laviček není vůbec žádný problém najít a koupit venkovní lavičku. Vybírat můžete například z plastových, masivních nebo kovových modelů nejrůznějších výrobců. Plast a kov patří k odolným materiálům, které se nezaleknou ani deště, sněhu, mrazu ani slunečních paprsků.

Zahradní lavička: komfort prosím

Není lavička jako lavička, což dokazuje například tvrzení, že na lavičkách si člověk neodpočine. Opak je ale pravdou, nicméně musíme ze svého podvědomí "vygumovat" myšlenku na klasickou dřevěnou, ošuntělou parkovou lavičku na nádraží nebo zapadlém lesoparku. Do zahrad si vybíráme zcela jiné lavičky, tedy ty se čtveřicí noh, dostatečně dlouhou a širokou sedačkou, opěrami pro ruce a zadní opěrou pro záda. Zahradní lavičky můžeme najít v různých modifikacích, ať už se změny týkají materiálu, vzoru, barvy nebo designu.

Jaký materiál?

Nejmodernější doba je plastová, tedy umělohmotná. Bohužel je to sice materiál odolný vůči téměř všem vlivům ale nejedná se o nic přírodního, co by si zahrada zasloužila. Daleko vhodnějším řešením je dřevo, které dokonale podtrhne přírodního ducha. Další výhodou tohoto materiálu je značná stabilita, pokud přetížíte lavičku. Pokud se obáváte, že nátěr tolik nevydrží, zkuste například teakové dřevo, které je bezúdržbové. Pokud teak nenapustíte speciálním olejem, získá svoji šedivou patinu, která ale není na škodu. Co se týká kovu, ten je velmi pevný a stabilní, avšak je nutné jej pravidelně natírat, jinak jej ohrozí koroze.

venkovní lavičky

A co barva?

Příroda a syntetická toxická barva k sobě moc nejdou, moderní barvy a mořidla jsou často vodou ředitelná a snadno odbouratelná, takže se jich nemusíte nijak bát. Co se týká odstínů, tam je to čistě na individuální povaze každého jedince. TOP barvami jsou například odstíny červené nebo modré barvy. Je však nutné pamatovat, že by měla barva korespondovat s okolím, ať to nepůsobí rušivě a nepřirozeně. U dřeva bychom se měli vyhýbat pestrým tónům, tudíž hnědou nic nepokazíte.

Havlova lavička

Před technickým muzeem v Praze můžete vidět opravdu zvláštní exemplář, tzv. Havlovu lavičku. O co se vlastně jedná? Je to rudá ocelová lavička, která symbolizuje prkno položeného na pivním sudu. Lavička vznikla v dílně architektů Ley Dostálové a Petra Pištěka. Sedací prkno celkem měří 1989 milimetrů, čímž umělci odkazují na zlomový rok v českých dějinách.

Chcete na našem webu publikovat článek?
Ozvěte se na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.